Kategoriler
Markalar
Ürün Özellikleri
YİĞİT AKÜ
Fiyat Aralığı
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 8 Ürün
 

Akü Nedir?

Akü, bir otomobile elektrik enerjisi sağlayan bir tür şarj edilebilir bataryadır.

Aküler Nerelerde Kullanılır?

Gemilerde, uçaklarda, jeneratörlerde yani aküye uygun benzin ile çalışan her makine veya araçlarda akü kullanılır.

Akü Ne İşe Yarar?

Genellikle bu, bir aracın motorunun marş motoruna, ışıklarına ve ateşleme sistemine güç sağlamak için kullanılan bir SLI pilini ifade eder. Otomotiv SLI aküleri genellikle kurşun-asit tipindedir ve 12 voltluk bir sistem sağlamak için seri olarak altı galvanik hücreden yapılmıştır. Her hücre tam şarjda toplam 12,6 volt için 2,1 volt sağlar.

Genellikle dizel motorlarla donatılmış karayolu kamyonları veya traktörler gibi ağır araçlar, 24 voltluk bir sistem için seri olarak iki aküye veya paralel akü dizilerine sahip olabilir. Kurşun-asit aküler, yaklaşık %38 sülfürik asit ve %62 su içeren bir elektrolit çözeltisine batırılmış kurşun plakalar ve ayrı kurşun dioksit plakalarından oluşur. Bu, elektronları serbest bırakan ve elektrik üretmek için iletkenlerden geçmelerine izin veren kimyasal bir reaksiyona neden olur.

Akü boşalırken, elektrolitin asidi plakaların malzemeleri ile reaksiyona girerek yüzeylerini kurşun sülfata çevirir. Pil yeniden şarj edildiğinde kimyasal reaksiyon tersine döner:  kurşun sülfat, kurşun dioksit ve kurşuna dönüşür. Plakalar orijinal durumlarına geri getirildiğinde, işlem tekrarlanabilir.

Akü Türleri Nelerdir?

AGM Akü

AGM (AbsorbedGlass Mat) aküler, daha yüksek CCA (soğuk marş amperleri) ve RC (yedek şarj) talebi arttıkça modern araçlarda daha popüler hale gelmektedir. AGM aküleri, plakaları serbestçe doldurmanın aksine, elektrolitlerinin emilmesi ve cam keçelerde tutulması dışında, su basmış kurşun asit aküler gibidir. Bir AGM'de fazla elektrolit yoktur, bu nedenle dökülme konusunda endişelenmenize gerek kalmadan herhangi bir yönde çalışabilirler.

Tüm AGM aküleri tasarım olarak VRLA'dır (Valf Ayarlı Kurşun Asit) ve atmosferik iç basınçtan biraz daha yüksek çalışma eğilimindedir. Bu basınç, dahili bir valf regülatörü tarafından kontrol edilir. Dahili olarak kurulduğunda (bagajda veya kabinin içinde), bir havalandırma borusu bağlanmalıdır. Havalandırma boruları hiçbir şekilde bükülmemeli ve aracın dışında havalandırılmalıdır.

Kalsiyum Akü

Geleneksel düşük bakım gerektiren aküler, kolaylıkla temin edilebilen, ucuz olan, dökümü kolay olan, verimlilik ve düşük maliyet sunan şarj edilebilir aküler üretmek için kullanılan kurşun-antimon ızgaraları kullanır. Bir kalsiyum aküsünde antimon tüm plakalarda tamamen kalsiyum ile ikame edilir. Bu, iki kat raf ömrü ve aküde neredeyse hiç gazlanma olmamasıyla sonuçlanarak daha az bakım gerektirir.

Kalsiyum aküler, normal bir antimon akü ile aynı şarj düzeyine ulaşmak için daha yüksek bir şarj voltajına (nominal olarak 15 volt) ihtiyaç duyar. Optimum çalışma koşulunun sürdürülmesine yardımcı olmak için periyodik bir eşitleme döngüsü de gerektirirler. Bir antimon aküsü için tasarlanmış bir araca (yani 14 voltta şarj olan geleneksel bir 12 voltluk sistem) kurulduğunda, batarya yalnızca % 85 şarj durumuna ulaşacaktır.

Derin Döngü Aküsü

Derin döngülü bir akü, kapasitesinin çoğunu kullanarak düzenli olarak derin deşarj olacak şekilde tasarlanmış bir kurşun asitli aküdür. Aksine, marş aküleri motoru kranklamak için kısa, yüksek akım patlamaları sağlamak ve kapasitelerinin yalnızca çok küçük bir kısmıyla sık sık boşalmak üzere tasarlanmıştır.

Derin döngülü aküler, sıradan bir otomotiv aküsüne göre çok daha kalın plakalara sahiptir ve her seferinde% 80'e kadar boşalacak şekilde tasarlanmıştır. Gerçek bir derin döngülü akü ile diğerleri arasındaki en büyük fark, plakaların sünger değil, sağlam kurşun plakalar olmasıdır. Bu, daha az yüzey alanı ve dolayısıyla çalıştırma pillerinin ihtiyaç duyduğu "anlık" gücü azaltır.

Spiral Bobinli Akü

Spiral bobinli akü bir AGM pildir, ancak farklı bir yapıya sahiptir. Geleneksel AGM'ler gibi, yüksek çıkışlı bir aküdür ve genellikle yüksek performanslı veya marş için ekstra tork gerektiren arazi araçlarında bulunur. Pozitif ve negatif plakalar, aralarında daha fazla yüzey alanı sağlayan ince bir emilmiş cam mat tabakası ile birlikte yuvarlanır ve bu nedenle daha yüksek akım taşıma kapasitesi üretir. Bu aküler aşırı titreşim, ısı ve daha yüksek şarj oranlarına daha dayanıklıdır. Spiral akü, başlatma kabiliyetini etkilemeden 18 aya kadar raf ömrüne sahip olabilir.

Jel Akü

Jelleşmiş aküler veya "jel hücreler", silika jel eklenmesiyle "jelleşen" asit içerir ve asidi sert jöle gibi görünen katı bir kütleye dönüştürür. Bu akülerin avantajı, kırılsalar bile asit dökülmesinin imkansız olmasıdır. Dezavantajı, aşırı ısınmayı önlemek için daha yavaş bir şarj hızında şarj edilmeleri gerektiğidir. Aşırı ısı, "jeli" sıvıya çevirerek hücrelere zarar verir. Jel aküler genellikle golf arabalarında bulunur, ev alarmları ve elektrikli oyuncaklar için yedeklenir. Jel hücreli aküler, geleneksel bir otomotiv şarj cihazında hızlı şarj edilemez.

Türkiye’deki Akü Markaları Hangileridir?

ACDelco, Aktivex, Antwax, Apetech, BANNER, BAS, Bosch , Cabub, Cycle, Dayton, DeepPower, Delphi, Desodor, Deta, Dreamcar, Duracell, Energizer, Energy, Erdil, Esan, EverExceed, Exide, Fatih Akü, Fiamm, GLR, Gob2c, Halk, Haze, HBA, İnci, Jelakum, Kocabay, Lampa, Leoch,Long, Marin, MASTER, Micron, Monero, Motobatt, Motrio, Mutlu, Noco, Optima, Or-Tecplus, PRESIDENT,Probat, Rally, Renault, Ritar, Rocket, Safir Akü, Sarp, Sonnenschein, SoyTürk, Star Power, Tab, TGB, Topin, Tunç, Turbo, TVR, UNİSON, Varta, Vega, VLM, VOLT, Yalçın Akü, Yiğit,  Yuasa, Öncü.

 

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?