Kategoriler
Markalar
Ürün Özellikleri
Petrol Ofisi
Mobil
Castrol
Fiyat Aralığı
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 31 Ürün

Motor Yağı Nedir?

Motor yağı, çeşitli katkı maddeleri, özellikle aşınma önleyici katkı maddeleri, deterjanlar, dağıtıcılar ve çok dereceli yağlar için viskozite indeksi geliştiricilerle zenginleştirilmiş baz yağlardan oluşan çeşitli maddelerden herhangi biridir.

Motor Yağı Ne İçin Kullanılır Ve Ne İşe Yarar?

 İçten yanmalı motorların yağlanmasında kullanılır. Motor yağının temel işlevi, hareketli parçalardaki sürtünmeyi, aşınmayı azaltmak ve vernikten temizlemektir. Ayrıca yakıttan ve yağlayıcının oksidasyonundan kaynaklanan asitleri nötralize eder, piston segmanlarının sızdırmazlığını iyileştirir ve ısıyı hareketli parçalardan uzaklaştırarak motoru soğutur.

 Yukarıda belirtilen temel bileşenlere ek olarak, neredeyse tüm yağlama yağları korozyon ve oksidasyon inhibitörleri içerir. Motor yağı, deterjan olmayan yağ olması durumunda yalnızca bir yağ temel stoğundan veya yağın deterjanını, aşırı basınç performansını ve motor parçalarının korozyonunu önleme yeteneğini iyileştirmek için bir yağlayıcı temel stoğu artı katkı maddelerinden oluşabilir.

 Günümüzde motor yağları, petrol bazlı hidrokarbonlardan, polialfaolefinlerden (PAO) veya bunların çeşitli oranlarda karışımlarından oluşan baz yağlar kullanılarak, bazen katkı maddelerinin daha iyi çözünmesi için ağırlıkça% 20'ye kadar esterle karıştırılır.

Motor Yağlarının Türleri Nelerdir?

Tam Sentetik motor Yağı: Tam sentetik yağ, en üst düzeyde performans ve yüksek düzeyde yağlama gerektiren araçlar için idealdir. Tam sentetik yağ, daha yüksek viskozite seviyeleri, oksidasyona ve termal parçalanmaya karşı direnç sağlar ve yağ çamuruyla mücadeleye yardımcı olur. Ayrıca, yakıt verimliliğini artırmaya yardımcı olur ve hatta motor sürüklenmesini azaltarak aracın beygir gücünü artırabilir.

 Sentetik motor yağı normal yağa göre iki ila dört kat daha pahalı olabileceğinden, teknisyeninizle arabanız için doğru yağ olup olmadığını konuşun. Çok soğuk kışların veya çok sıcak yazların olduğu bir iklimde yaşıyorsanız sentetik yağ aracınız için en iyi yağ türü olabilir. Bazı eski motorların eğilimli göründüğü zararlı çamur oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğinden, eski motorlar da sentetik yağdan yararlanabilir.

Sentetik Karışımlı Motor Yağı: Sentetik karışım yağı, her iki dünyanın da en iyisini sunar. Tam sentetik yağın birçok özelliğine sahiptir, ancak fiyatı çok daha düşüktür. Bu tip yağ, oksidasyona ekstra direnç ve mükemmel düşük sıcaklık özellikleri için sentetik ve geleneksel baz yağların yanı sıra bazı katkı maddelerinin bir karışımıdır. Sentetik karışımlar, sürücülerin geleneksel yağdan sentetik yağa geçiş yapmasını kolaylaştırır, bu nedenle bu tür yağlar günümüzün en bilgili sürücüleri arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Bu motor yağı aynı zamanda, sentetik bir yağın ek koruma ve performansını isteyen, ancak tam sentetik yağa tam bir geçiş için faturayı ödemeye hazır olmayan sürücüler için de harika bir orta yol.

Konvansiyonel Motor Yağı: Geleneksel yağ, en yaygın kullanılan yağ türüdür. Düşük ila ortalama kilometreye ve basit bir motor tasarımına sahip hafif hizmet tipi, geç model otomobiller için idealdir.

Yüksek Kilometre Motor Yağı: Yüksek kilometreli yağ, 75.000 milden (120.700 Kilometre) daha uzun araçlar için özel olarak tasarlanmıştır. Bu tür yağ, yağ tüketimini azaltmaya, sızıntıları ve yağ sızıntısını en aza indirmeye yardımcı olabilir ve ayrıca eski motorlarda duman ve emisyonların azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Motor Yağı Markaları

Active, Alpet, Amro, Bopro, BP, BRAVA, Castrol, Champion, Doill, Elf, Eneos, Gazprom, GM, GM Oil, Gratt, Gulf, Hella, Ipone, Licoil, Liqui Moly, Lubco, Lubex, Lubrico, Lukoil, MANNOL, Mobil, Moil, Motrio, Motul, Oil1, Opet, Petro Time, Petrol Ofisi, Petronas, Ravenol, Selenia, Shell, Snc Oil, Speedol, Total, Uberlub, Universal, Valvoline.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?