Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 5 Ürün
 

Ön Cam Sileceği Nedir?

Ön cam silecekleri, sürücünün yolu engelsiz bir şekilde görebilmesi için bir arabanın ön camını temizlemek için kullanılır. Bir binek otomobil için tipik bir silme açısı yaklaşık 67 derecedir. Bıçaklar 12-30 inç (30-76 cm) uzunluğundadır ve uzunlukları 2 inç (5 cm) artışlarla artar.

Ön Cam Sileceği Nasıl Çalışır?

Ön cam silecekleri, ön camdaki suyu temizlemek için tasarlanmış ve yapılmıştır. Çoğu arabanın ön camında iki silecek bulunur ve bunların birer tane arka camda ve bir tane de her farında olabilir. Sileceğin kendisi, sileceğin altındaki küçük kollar olan basınç noktaları veya pençeler adı verilen altı parçaya sahiptir. Pençeler sileceğin basıncını bıçağın arkası boyunca dağıtır. Bu, sileceğin kiriş ve pençelerin süspansiyon bileşenleri olduğu süspansiyon sistemli bir denge kirişi olarak tanımlanır. Pençeler, camı tüm bıçak boyunca temizlemek üzere eşit bir basınç dağıtmak için bıçağı ön cama doğru bükmüş halde tutar. Daha fazla tırnak genellikle basıncı daha iyi dağıtır ve büyük veya oldukça kavisli ön camlara uygundur.

Standart iki ön cam sileceği genellikle tek motorlu, tandem bir şema olarak çalıştırılır ve bir silecek sürücü tarafında, diğeri de ön camın ortasına yakın konumlandırılmış ve yolcunun görüş alanı boyunca hareket eder. Silecekler millere sabitlenmiştir. Bir silecek ve pivot, bağlantı bağlantısı adı verilen uzun bir çubuğun her iki ucundaki braketlere monte edilir ve motordan gelen kuvvet, bağlantı bağlantısının sürücünün ucunu ittiğinde, sırayla diğer sileceği hareket ettirir. Bağlantı bağlantısı, silecek motorunun yanındaki tahrik bağlantısı adı verilen başka bir uzun çubuğa bağlanır. İnce bir yay bağlantısı, sileceği dinlenme veya park konumuna döndürmek, sileceği ön cama yakın bir yerde tutmak ve bağlantılar hasar görmüşse araca bağlı tutmak için pivotu tahrik bağlantısına bağlar.

Ön Cam Sileceğinin Tarihi

Ön cam sileceğinin tarihi otomobilin icadıyla başladı. Çoğu nakliye aracında silecek yoktu. At arabaları ve kamyonlar düşük hızlarda hareket ediyordu ve sürücüyü veya yolcuları korumak veya rüzgar siperi olarak hareket etmek için cama ihtiyaç yoktu.

İlk ön cam silecekleri fırçalardı. Mucit JH Apjohn, 1903'te dikey bir cam ön cam üzerinde iki fırçayı yukarı ve aşağı hareket ettirme yöntemini buldu. Aynı yıl, Mary Anderson, sürücü aracın içinde bulunan bir kolu hareket ettirdiğinde ön camdan yağmuru süpüren bir sallanan kol tasarladı. Anderson, 1905 yılında mekanik ön cam sileceği icadının patentini aldı ve 1913'te standart ekipman haline geldi. Elektrikli motorlar henüz otomobilin temel bileşenlerine veya aksesuarlarına güç sağlamak için kullanılmıyordu ve Anderson'ın cihazının bir dezavantajı vardı. Başka bir güç kaynağı olmadan, sürücünün kolu hareket ettirmek için bir elini kullanması gerekiyordu.

Lastik şeritler, 1905 yılında silecekler üzerindeki temizlik araçları olarak fırçaların yerini aldı. Ne yazık ki, sürücülerin sürüş sırasında ön camları silmelerine yönelik tehlikeli ihtiyaç 1917'ye kadar ortadan kalkmadı. Çözüm, uzun lastik bıçaklı tek bir sileceği hareket ettirmek için bir elektrik motoru kullanmaktı Hawai'li diş hekimi Dr. Ormand Wall, ön camın üst merkezine bir elektrik motoru yerleştirerek otomatik sileceği icat etti, böylece silecek arabanın kaputunun üzerine yarım daire veya gökkuşağı şeklinde yükseldi. Silecekler, 1912'de elektrikli marş motorunun geliştirilmesinden sonra otomobillerdeki ilk elektrikli cihazlardan biriydi. 1930'dan önce arabalardaki çoğu silecek eşleştirilmiş ve ön camın üst kısmına asılmıştı. Elektrik sistemleri daha karmaşık hale geldikçe ön camın tabanına taşındılar.

Silecek açma kapama kollarına ön cam yıkayıcılar eklendi ve bunlar, ön camın önünde püskürtme memeleri, motor bölmesinde yıkama sıvısı için bir depo ve bu işlemleri koordine etmek için elektrik bağlantıları gerekliydi. 1962'de BobKearns, sürücünün değiştirebileceği aralıklarla ve hızlarla aralıklı sileceği icat etti. Elektrikli bileşenleri çalıştırmak, düzenlemek ve koordine etmek için sigortalı ve devre kesicili elektronik sistemlerin ortaya çıkışı, daha çeşitli silecekler için olasılıkları genişletti. 1980'lerde farlara silecekler eklendi ve aydınlatma ile silecek sistemleri arasında bağlantı kurulmasını gerektiriyordu. 1990'larda, ön camdaki yağmuru algılamak, silecekleri etkinleştirmek ve yağmur miktarı için hızı ve aralıklı kullanımı ayarlamak için ön camlara mikro sensörler yerleştirildi.

 

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?