Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 3 Ürün
Tükendi
Rasch AdBlue 20 Kg.
Marka :  
Rasch AdBlue 20 Kg.
105.00 TL
Sepete Ekle
Tükendi
Kruger AdBlue Extra 16 lt.
Tükendi
Kruger AdBlue Extra 10 lt
 

AdBlue Nedir?

AdBlue, yüksek saflıkta üre (% 32,5) ve deiyonize su (% 67,5) karışımından oluşan renksiz bir sıvıdır. Dizel motorlardan çıkan egzoz dumanlarındaki nitrojen oksit (NOx) seviyelerini düşürmek için en etkili sistemlerden biri olan seçici katalitik indirgeme (SCR) teknolojisinin temel bir bileşenidir. NOx, her ikisi de insanlarda ve hayvanlarda hassas akciğer dokusuna zarar verebilecek küçük parçacıklar ve ozon oluşturmak için atmosferdeki diğer gazlarla reaksiyona girdiği için motorlar tarafından yayılan en zararlı kirleticilerden biridir.

Yakıt motor tarafından yakıldığında, NOx'i daha az zararlı bir nitrojen ve su buharı karışımına dönüştürmek için SCR katalizörüne AdBlue enjekte edilir. Toplam yakıt tüketiminin% 2-6'sını oluşturmaya yetecek miktarda AdBlue sağlayan bir dozaj kontrol sistemi tarafından giden egzoz gazına eklenmeden önce dizelden ayrı olarak kendi tankında depolanır. SCR katalitik konvertörde, mevcut üre ısıtıldığında amonyak haline gelir ve kirleticileri nitrojene, suya ve az miktarda karbondioksite - soluduğumuz hava için zaten doğal olan elementlere dönüştürmek için emisyonlardakiNOx ile reaksiyona girer.

AdBlue Neden Bu Kadar Önemli?

AdBlue, yakıt emisyonlarındakiNOx seviyelerini minimumda tutmanın en verimli yollarından biri olduğu için dizel araçların geleceğinde inanılmaz derecede önemli bir role sahip. SCR teknolojisi ilk olarak, Avrupa Birliği tarafından bir dizi direktifle uygulamaya konan yakıt mevzuatının gerekliliklerini karşılaması gereken dizel kamyon motorları için öngörülmüştür. Bu direktifler, AB ve Avrupa Ekonomik Alanı üye devletlerinde üretilen yeni araçlarda egzoz emisyonları için kabul edilebilir seviyeleri tanımlamayı amaçlamaktadır.

AdBlue Biterse Ne Olur?

Sürüş sırasında AdBlue biterse, motorun gücü ve performansı emisyonlarını sınırlamak için azalacaktır. Durduktan sonra, AdBlue deposu boşsa motoru yeniden çalıştıramazsınız.

Araba, AdBlue tankının azaldığına dair size bol miktarda uyarı verecektir. Genellikle, gidilecek yaklaşık 2400 kilometre sonra gösterge panosunda bir metin uyarısı ve ardından sarı bir uyarı ışığı görürsünüz.

AdBlue Hangi Arabalarda Kullanılabilir?

Tüm otomobil üreticileri AdBlue teknolojisini kullanmaz. Ancak, Jaguar, Land Rover veya herhangi bir Fransız ya da Alman üreticiden bir dizel almışsanız ve Eylül 2015'ten sonra yeni tescil edilmişse, AdBlue kullanacaktır.

Arabam AdBlue Kullanıyor Mu?

Diğer üreticilerin bazı eski arabaları veya araçları da AdBlue kullanıyor. Dolayısıyla, arabanızın kullanıp kullanmadığından emin değilseniz, şunları kontrol edebilirsiniz:

·         Yakıt doldurucunun yanında, bagajda veya kaputun altındaAdBlue doldurma kapağı olup olmadığına bakın.

·         Model adı "Mavi" veya "SCR" içeriyorsa.

·         Hala emin değilseniz, bir bayiye sorun.

AdBlue'yu Nereden Satın Alabilirim?

AdBlue'lar benzin istasyonları, garajlar, motor aksesuar mağazaları, çevrimiçi siteler veya marketler’de satılır. Doğru ürünü satın aldığınızdan herhangi bir şüpheniz varsa, bayinizle iletişime geçin.

1,5, 5 ve 10 litrelik kaplarda yaygın olarak bulunur. Daha küçük paketler, huniniz olmasa bile tankı dökülme riski olmadan doldurmanıza izin veren özel olarak tasarlanmış bir boyun kısmına sahiptir.

Kolay doldurulan şişeler ile, gerektiğinde doldurmaya hazır olmanız için küçük bir AdBlue kabı taşımak iyi bir fikirdir.

AdBlue Ne Kadar Dayanır?

AdBlue kullanma oranınız motorunuza ve ne kadar ekonomik sürdüğünüze bağlıdır.

·         Tipik tüketim, her 965kilometrede bir litre AdBlue civarındadır.

·         Ancak her 564 kilometrede bir litreye kadar da çıkabilir.

·         Depo boyutu da değişir, bu nedenle araca ve sürüş tarzınıza bağlı olarak 5.000 ila 20.000 kilometre arasında bir yerde yeniden doldurmanız gerekebilir.

Bu, çoğu sürücünün bayiye normal servis ziyaretleri arasında en az bir kez AdBlue rezervuarını doldurması gerektiği anlamına gelir.

 

 

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?