Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 0 Ürün
 

ABS, ASR VE ASC NEDİR?

ABS (Anti-lockBreakingSystem) Nedir?

 Kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS), uçaklarda, arabalarda, motosikletlerde, kamyonlarda ve otobüslerde kara taşıtlarında kullanılan bir güvenlik kaymayı önleyici fren sistemidir.

ABS’nin İşlevi Nedir?

ABS, frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önleyerek, yol yüzeyi ile çekici temasını koruyarak ve sürücünün araç üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasına izin vererek çalışır.

ABS yaygınlaşmadan önce bir zamanlar becerikli sürücüler tarafından uygulanan teknik olan eşik freni ve kadans freni ilkelerini kullanan otomatik bir sistemdir, çoğu sürücünün yönetebileceğinden çok daha hızlı ve daha verimli çalışır. ABS genel olarak gelişmiş araç kontrolü sunmasına ve kuru ve bazı kaygan yüzeylerde durma mesafelerini azaltmasına rağmen, gevşek çakıl veya karla kaplı yüzeylerde, direksiyon kontrolünü iyileştirirken fren mesafesini önemli ölçüde artırabilir.

ABS üretim araçlarında kullanılmaya başlandığından beri, bu tür sistemler giderek daha karmaşık ve etkili hale geldi. Modern versiyonlar sadece frenleme sırasında tekerlek kilitlenmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda önden arkaya fren önyargısını da değiştirebilir. Bu ikinci işlev, özel yeteneklerine ve uygulamasına bağlı olarak, çeşitli şekillerde elektronik fren gücü dağıtımı, çekiş kontrol sistemi, acil durum fren desteği veya elektronik denge kontrolü (ESC) olarak bilinir.

ASR (Traction Control System) Nedir?

ASR olarak da bilinen bir çekiş kontrol sistemi (Traction Control System), üretim motorlu araçlarda elektronik denge kontrolünün ikincil bir işlevidir, tahrik edilen yol tekerleklerinin çekiş kaybını önlemek için tasarlanmıştır. TractionControl System, gaz kelebeği girişi ve motor torku yol yüzeyi koşullarıyla eşleşmediğinde etkinleştirilir.

ASR’nin İşlevi Nedir?

·         Bir veya daha fazla tekerleğe uygulanan fren kuvveti

·         Kıvılcım dizisinin bir veya daha fazla silindire indirgenmesi veya bastırılması

·         Bir veya daha fazla silindire yakıt beslemesinin azaltılması

·         Araç, tel gaz kelebeği ile tahrik ile donatılmışsa, gaz kelebeğinin kapatılması

·         Turboşarjlı araçlarda, takviyeyi ve dolayısıyla motor gücünü azaltmak için bir takviye kontrol solenoidi çalıştırılır.

Yol araçlarında: Çekiş kontrolü, geleneksel olarak birinci sınıf yüksek performanslı otomobillerde bir güvenlik özelliği olmuştur; aksi takdirde, özellikle ıslak, buzlu veya karlı koşullarda hızlanırken tahrik edilen tekerleklerin dönmesini önlemek için hassas gaz kelebeği girdisine ihtiyaç duyar. Son yıllarda, çekiş kontrol sistemleri performans olmayan otomobillerde, minivanlarda ve hafif kamyonlarda ve bazı küçük hatchback'lerde yaygın olarak bulunmaya başlamıştır.

Yarış arabalarında: Çekiş kontrolü, tekerleğin patinajı olmadan hızlanma altında maksimum çekişe izin veren bir performans iyileştirmesi olarak kullanılır. Bir dönüş dışında hızlanırken, lastikleri optimum kayma oranında tutar.

Arazi araçlarında: Çekiş kontrolü mekanik sınırlı kaymalı veya kilitlemeli diferansiyel yerine veya buna ek olarak kullanılır. Genellikle elektronik sınırlı kaymalı diferansiyel ile birlikte motor ve şanzımanın diğer bilgisayarlı kontrolleri ile uygulanır. Dönen tekerlek, kısa fren uygulamalarıyla yavaşlar ve dönmeyen tekerleğe daha fazla tork aktarır, ABS fren-çekiş kontrolü, sınırlı kaymalı diferansiyellere göre çeşitli avantajlara sahiptir, örneğin bir aracın direksiyon kontrolü daha kolaydır, böylece sistem sürekli olarak etkinleştirilebilir. Ayrıca, güç aktarımı ve aktarma organı bileşenleri üzerinde daha az baskı yaratır ve arızalanacak daha az hareketli parça olduğundan dayanıklılığı artırır.

ASC (AutomaticStability Control) Nedir?

Engebeli veya kaygan yol yüzeylerinde Otomatik Denge Kontrolü (ASC) sistemi, her virajdan güvenle ve maksimum çekişle çıkabilmenizi sağlar.

Otomatik Denge Kontrolü (ASC), Dinamik Denge Kontrolü (DSC) sisteminin bir unsurudur.

ASC’nin İşlevi Nedir?

Kalkışta, virajların dışında hızlanırken ve diğer kritik anlarda tahrik tekerleklerinde çekiş kaybını önler. Bir tekerlek iyi bir çekişe sahipken diğeri kaygan bir yol yamacındayken, daha az çekişe sahip tekerlek, yol yüzeyinde tekrar kavrayana kadar frenlenir.

Her iki tekerlek de çekişi kaybederse, motor yönetim sistemi de müdahale eder ve güç çıkışını azaltır, bu da aracın arkasının kayma tehlikesini önemli ölçüde azaltır. Tüm süreç milisaniyeler içinde gerçekleşir.

Böylece ASC, aracı hızla dengeye getirir ve çekişi geri kazandırır. Örneğin belirli bir miktarda "kaymaya" sahip olmayı hedeflerken, bir dereceye kadar tekerlek kayması elde etmek isteyen sürücüler, istenirse ASC'yi devre dışı bırakabilir.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?