Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 1 Ürün
 

AIRBAG (HAVA YASTIĞI) NEDİR ?

Hava yastığı, son derece hızlı bir şekilde şişirmek ve ardından çarpışma sırasında hızla sönmek üzere tasarlanmış bir torba kullanan araçta bulunan bir yolcu korumasistemidir. Hava yastıkları, bir araba bir çarpışma yaşadığında genişleyen, bir kişinin yüzünü gösterge paneline veya direksiyon simidine vurmasını ve sarsıntı, şekil bozukluğu veya daha kötüsü acı çekmesini önleyen bir hava yastığı sağlayan balon benzeri cihazlardır. Esnek bir kumaş torba, bir şişirme modülü ve bir darbe sensöründen oluşur.

Hava Yastığının İşlevi Nedir ?

Hava yastıkları genellikle ön koltuklara takılır. "Sürücü tarafı hava yastığına" sahip olarak tanımlanan bir arabada yalnızca sürücüyü korumak için tasarlanmış bir hava yastığı bulunur. Bir arabada “çift hava yastığı” varsa, sürücü için bir hava yastığı ve yolcu için başka bir hava yastığı vardır. Bir yan hava yastığı, bir arabanın yanından şişer ve koltukta oturan kişi bir aracın yan tarafına savrulursa gövdenin yan tarafına koruma sağlar ya da yan darbe kirişleriyle birlikte çalışarak yolcuyu darbeden korur. Bazı hava yastıkları, çarpışmanın şiddetini veya koltuk doluluk gibi şeyleri algılayan sensörlere sahiptir. Böylece koltuk boşsa yolcu yan hava yastığı açılmaz.

Hava yastığının amacı, bir çarpışma olayı sırasında araç yolcusuna yumuşak bir yastıklama ve koruma sağlamaktır. Sallanan yolcuyla aracın içi arasındaki yaralanmaları azaltabilir. Hava yastığı, araçtaki yolcular ile direksiyon simidi, gösterge paneli, gövde direği, tavan döşemesi ve ön cam arasında enerji emici bir yüzey sağlar. Modern araçlar, sürücü, yolcu, yan perde, koltuğa monte, kapıya monte, B ve C sütununa monte yan darbe, dizlik, şişme emniyet kemeri ve yaya dahil olmak üzere çeşitli konfigürasyonlarda 10'a kadar hava yastığı modülü içerebilir.

Bir çarpışma sırasında, aracın çarpışma sensörleri, çarpışma tipi, açısı ve çarpma şiddeti dahil olmak üzere hava yastığı elektronik kontrol ünitesine (ECU) önemli bilgiler sağlar. Bu bilgileri kullanarak, hava yastığı ECU'sunun çarpışma algoritması, çarpışma olayının açılma kriterlerini karşılayıp karşılamadığını belirler ve araç içindeki bir veya daha fazla hava yastığı modülünü açmak için çeşitli ateşleme devrelerini tetikler. Aracın emniyet kemeri sistemlerine tamamlayıcı bir sınırlama sistemi olarak çalışan hava yastığımodülü açılımları, bir kez kullanılmak üzere tasarlanmış bir piroteknik işlemle tetikleniyor. Daha yeni yan darbeli hava yastığı modülleri, araca yandan çarpma durumunda tetiklenen basınçlı hava silindirlerinden oluşuyor.

İlk ticari tasarımlar, 1970'lerde sınırlı bir başarı ile yolcu otomobillerinde tanıtıldı ve bazı ölümlere neden oldu. Hava yastıklarının ticari olarak yaygın bir şekilde benimsenmesi 1980'lerin sonlarında ve 1990'ların başlarında bir sürücü hava yastığı ve ön yolcu hava yastığı ile bazı arabalarda gerçekleşti ve birçok modern araç şu anda altı veya daha fazla hava yastığı içeriyor.

Hava Yastıklarında Aktif Ve Pasif Güvenlik

Hava yastıkları pasif kısıtlamalar olarak kabul edilir ve aktif kısıtlamalara ek olarak işlev görür. Hava yastığını etkinleştirmek veya kullanmak için araç yolcusunun herhangi bir işlem yapması gerekmediğinden, bu pasif bir cihaz olarak kabul edilir. Bu, aktif cihazlar olarak kabul edilen emniyet kemerlerinin tersidir, çünkü araçtaki yolcunun bunları etkinleştirmek için harekete geçmesi gerekir.

Bu terminoloji, sırasıyla kazaları önlemek için tasarlanmış sistemler olan aktif ve pasif güvenlik ile ve kazaların meydana geldiklerinde etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlanmış sistemler ile ilgili değildir. Bu kullanımda, bir otomobil kilitlenmeyi önleyici fren sistemi aktif güvenlik cihazı olarak nitelendirilirken, hem emniyet kemerleri hem de hava yastıkları pasif güvenlik cihazları olarak nitelendirilir. Diğer terminolojik karışıklık, pasif cihazların ve sistemlerin - araçta bulunan kişi tarafından herhangi bir giriş ya da işlem gerektirmeyenler - aktif bir şekilde bağımsız olarak çalışabilmesinden kaynaklanabilir; hava yastığı böyle bir cihazdır.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?