Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 161 Ürün
 

ALTERNAÖR NEDİR ?

Bir otomotiv şarj sistemi üç ana bileşenden oluşur: akü, voltaj regülatörü ve bir alternatör. Alternatör, iç ve dış ışıklar ve gösterge paneli gibi bir aracın elektrikli bileşenleri için güç üretmek üzere batarya ile çalışır. Bir alternatör, adını alternatif akım (AC) teriminden alır.

Alternatörün İşlevi Nedir ?

Alternatörler tipik olarak motorun ön tarafında bulunur ve pistonların yukarı ve aşağı hareketini dairesel harekete dönüştüren krank mili tarafından çalıştırılır. Bazı eski model araçlar, krank mili kasnağından alternatör kasnağına kadar ayrı bir tahrik kayışı kullanıyordu, ancak günümüzde çoğu otomobilde bir serpantin kayışı veya bir kayış var. Çoğu alternatör, motorda belirli bir noktaya cıvatalanan braketler kullanılarak monte edilir. Braketlerden biri genellikle sabit bir noktadır, diğeri ise tahrik kayışını sıkmak için ayarlanabilir.

Alternatörler, stator ve rotor ilişkisi aracılığıyla oluşan elektromanyetizma yoluyla AC gücü üretir. Elektrik, çeşitli elektrik sistemlerini çalıştırmak için voltaj sağlayarak aküye yönlendirilir. Alternatörün mekaniği ve nasıl elektrik ürettiği hakkında daha fazla bilgi edinmeden önce, bir sonraki bölümde bir alternatörün çeşitli parçalarına bakalım.

Alternatör Bileşenleri Nelerdir ?

Çoğu durumda, alternatörler nispeten küçük ve hafiftir. Kabaca bir hindistancevizi büyüklüğünde, çoğu binek otomobilde ve hafif kamyonda bulunan alternatörler, hafif metal mıknatıslanmadığı için alüminyum bir dış muhafaza kullanılarak yapılmıştır. Bu önemlidir, çünkü alüminyum, elektrik gücü üreterek üretilen muazzam ısıyı dağıtır ve rotor tertibatı bir manyetik alan üretir.

Bir alternatörü yakından incelerseniz, hem ön hem de arka tarafta havalandırma delikleri olduğunu göreceksiniz. Yine, bu ısı dağılımına yardımcı olur. Alternatörün ön tarafında rotor miline bir tahrik kasnağı takılmıştır. Motor çalışırken, krank mili tahrik kayışını döndürür ve bu da kasnağı rotor mili üzerinde döndürür. Esas itibarıyla alternatör, mekanik enerjiyi motordan otomobilin aksesuarları için elektrik gücüne aktarır.

Alternatörün arka tarafında birkaç terminal bulacaksınız. Gelin şunlara bir göz atalım:

·         S terminali - Akü voltajını algılar

·         IG terminali - Voltaj regülatörünü açan kontak anahtarı

·         L terminali - Devreyi uyarı lambasına kapatır

·         B terminali - Ana alternatör çıkış terminali (aküye bağlı)

·         F terminali - Regülatör için tam alan baypas

Alternatörün verimliliği için soğutma çok önemlidir. Kasnağın arkasındaki rotor milinde bulunan harici fan kanatları ile eski bir üniteyi fark etmek kolaydır. Modern alternatörlerin alüminyum gövde içinde soğutma fanları vardır. Bu fanlar, dönen rotor milinden gelen mekanik gücü kullanarak aynı şekilde çalışır.

Alternatörü sökmeye başladığımızda diyot doğrultucuyu, voltaj regülatörünü, kayma halkalarını ve fırçaları buluyoruz. Regülatör, alternatörün ürettiği gücü dağıtır ve aküye giden gücün çıkışını kontrol eder. Doğrultucu köprü, bir sonraki bölümde öğreneceğimiz gibi gücü dönüştürürken, fırçalar ve kayma halkaları rotor alanı sargısına veya tel alanına akım iletilmesine yardımcı olur.

Alternatörün açılması, çevresinde üçgen parmak uçlu büyük bir silindir ortaya çıkarır. Temel bir alternatör, rotor şaftı üzerindeki bir demir çekirdek etrafına sarılan alan sargıları adı verilen bobin tellerinin etrafına yerleştirilmiş bir dizi alternatif parmak kutup parçasından oluşur. Kasnağın mile bağlandığını bildiğimizden, rotorun statorun içinde nasıl döndüğünü şimdi görselleştirebiliriz. Rotor tertibatı, statorun içine, ikisi arasında yeterli alan veya toleransla oturur, böylece rotor, stator duvarına çarpmadan yüksek hızlarda dönebilir. Milin her iki ucunda bir fırça ve bir kayma halkası bulunur.

Kısaca değindiğimiz gibi, alternatörler manyetizma yoluyla güç üretirler. Rotorun çevresine sabitlenmiş üçgen parmak direkleri kademeli olarak düzenlenmiştir, bu nedenle kuzey ve güney kutupları, tel rotor alan sargılarını çevreledikçe birbirini izler. Bu alternatif model, sırayla statora voltaj indükleyen manyetik alanı yaratır. Statoru, dönen rotorun yarattığı tüm gücü kullanan tutucu eldiveni olarak düşünün.

 

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?