Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 0 Ürün
 

DİSTRİBÜTÖR NEDİR ?

Bir distribütör, mekanik olarak zamanlanmış ateşlemeye sahip kıvılcım ateşlemeli içten yanmalı motorlarda kullanılan kapalı bir döner şafttır. Dağıtıcının ana işlevi, ateşleme bobininden gelen ikincil veya yüksek voltaj akımı doğru ateşleme sırasına göre ve doğru süre için bujilere yönlendirmektir. Manyetik sistemler ve krank açısı / konum sensörleri kullanan birçok modern bilgisayar kontrollü motor dışında, dağıtıcı ayrıca ateşleme bobininin birincil devresini açmak ve kapatmak için mekanik veya endüktif bir şalter içerir.

Distribütörün İşlevi Nedir ?

Bir distribütör, distribütör kapağının içinde, distribütör şaftının üstünde, ancak ondan ve aracın gövdesinden izole edilmiş dönen bir kol veya rotordan oluşur. Dağıtıcı mili, çoğu üstten valf motorunda eksantrik mili üzerindeki bir dişli ile tahrik edilir ve çoğu üstten kam motorunda doğrudan bir eksantrik miline bağlanır. Rotorun metal kısmı, dağıtıcı kapağının alt tarafındaki yaylı bir karbon fırça vasıtasıyla ateşleme bobininden gelen yüksek voltaj kablosuna temas eder. Rotor kolunun metal kısmı, her bir silindirin bujisine yüksek gerilim uçları ile bağlanan çıkış kontaklarının yakınından geçer. Rotor, distribütör içinde dönerken, ateşleme bobininin oluşturduğu yüksek voltaj nedeniyle rotor kolu ile kontaklar arasında oluşan küçük boşlukları elektrik akımı atlayabilir.

Distribütör milinde, kontak kesiciyi çalıştıran bir kama sahiptir. Noktaların açılması sistemin ateşleme bobininde yüksek endüksiyon gerilimine neden olur.

Distribütör ayrıca santrifüj ilerletme birimini de barındırır: dağıtıcı şaftına bağlı, kırıcı noktaları montaj plakasının hafifçe dönmesine ve kıvılcım zamanlamasını dakika başına daha yüksek motor devri ile ilerletmesine neden olan bir dizi menteşeli ağırlık. Ek olarak, dağıtıcı, giriş manifoldundaki vakumun bir fonksiyonu olarak zamanlamayı daha da ilerleten bir vakum ilerletme ünitesine sahiptir. Genellikle distribütöre bağlı bir kapasitör de vardır. Kondansatör, noktaların aşırı aşınmasını önlemek için kıvılcımlanmayı önlemek için kesici noktalara paralel bağlanır.

Elektronik olarak yakıt enjeksiyonlu motorlarda kullanılan çoğu distribütörde vakum ve santrifüj ilerleme birimleri yoktur. Bu tür dağıtıcılarda zamanlama ilerlemesi, motor bilgisayarı tarafından elektronik olarak kontrol edilir. Bu, ateşleme zamanlamasının daha doğru bir şekilde kontrol edilmesinin yanı sıra motor devri ve manifold vakumu dışındaki faktörlere dayalı olarak zamanlamayı değiştirme yeteneğine de olanak tanır. Ek olarak, vakum ve santrifüj ilerlemesinin ortadan kaldırılması, daha basit ve daha güvenilir bir distribütör sağlar.

Distribütör Kapağı

Distribütör kapağının her bir silindir için bir direği vardır ve noktasal ateşleme sistemlerinde distribütöre gelen ateşleme bobininden gelen akım için merkezi bir direği vardır. Bununla birlikte, bazı motorlar silindir başına iki bujiye sahip olduğundan bazı istisnalar vardır, bu nedenle dağıtıcıdan silindir başına çıkan iki uç vardır. Diğer bir uygulama, tek bir kontağın iki kurşuna hizmet ettiği, ancak bu durumda her bir kurşun bir silindiri bağladığı boş kıvılcım sistemidir. Kapağın iç kısmında her bir direğe karşılık gelen bir terminal bulunur ve sekonder gerilimi doğru zamanda uygun bujiye göndermek için fiş terminalleri ateşleme sırasına göre kapağın çevresi etrafında düzenlenir.

Rotor, motorun eksantrik mili tarafından tahrik edilen ve böylece onunla senkronize olan dağıtıcı şaftının tepesine tutturulmuştur. Rotor, 4 zamanlı çevrimde ana krank milinin tam olarak yarısı hızda dönmesi gerektiğinden, eksantrik miliyle senkronizasyon gereklidir. Çoğunlukla, rotor ve dağıtıcı, zamanlama tahrik kayışının diğer ucunda, eksantrik milinden birinin ucuna doğrudan bağlanır. Bu rotor, ateşleme bobinine bağlanan dağıtıcı kapağının merkez terminalindeki bir karbon fırçaya bastırılır. Rotor, merkez çıkıntının dış kenarına elektriksel olarak bağlanacağı şekilde yapılmıştır, böylece merkez direğe gelen akım, karbon noktasından rotorun dış kenarına geçmektedir. Eksantrik mili döndükçe, rotor döner ve dış kenarı, her bir bujiyi sırayla ateşlemek için dahili buji terminallerinin her birini geçer.

Mekanik bir distribütör kullanan motorlar, derin su birikintilerine girerse arızalanabilir çünkü dağıtıcıya giren herhangi bir su, bujilerden geçmesi gereken elektrik akımını kısa devre yaparak, doğrudan aracın gövdesine yönlendirebilir. Bu da silindirlerde yakıt ateşlenmediği için motorun durmasına neden olur. Bu sorun, dağıtıcının kapağını çıkarıp kapağı, kamı, rotoru ve kontakları kağıt mendil veya temiz bir bezle silerek, üzerlerine sıcak hava üfleyerek çözülebilir. Yağ, kir veya diğer kirleticiler benzer sorunlara neden olabilir, bu nedenle güvenilir çalışmayı sağlamak için distribütörün içi ve dışı temiz tutulmalıdır. Bazı motorlarda, bu sorunu önlemeye yardımcı olmak için dağıtıcı tabanı ile kapak arasında kauçuk bir halka conta veya conta bulunur. Conta, aşırı sıcaklıklarda ve kimyasal ortamlarda sıkı bir sızdırmazlık sağlamak için Viton veya butil gibi bir malzemeden yapılmıştır. Kapak değiştirilirken bu conta atılmamalıdır. Çoğu distribütör kapağı, plastiğe kalıplanmış 1 numaralı silindir terminalinin konumuna sahiptir. Bir ateşleme emri diyagramına atıfta bulunarak ve rotorun döndüğü yönü bilerek buji telleri doğru şekilde yönlendirilebilir. Dağıtıcı başlıklarının çoğu yanlış şekilde takılamayacak şekilde tasarlanmıştır. Kapak değiştirilmeden önce kapak üzerindeki 1 numaralı silindir konumu not edilmelidir.

Distribütör kapağı, sonunda ısıya ve titreşime yenik düşen bir bileşenin en iyi örneğidir. Bakalit muhafazası önce kırılmaz veya çatlamazsa değiştirilmesi nispeten kolay ve ucuz bir parçadır. Metal terminallerinde karbon birikmesi veya erozyonu da distribütör kapağı arızasına neden olabilir.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?