Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 2893 Ürün
Tükendi
Tükendi
Tükendi
Tükendi
Tükendi
 

OTOMOBİL FARI NEDİR ?

Far, öndeki yolu aydınlatmak için aracın önündeki bir aydınlatma sistemidir.

Far performansı, gündüz ve gece trafikteki ölümler arasındaki büyük eşitsizlikten kaynaklanan, otomobil çağı boyunca istikrarlı bir şekilde iyileştirildi, trafiğin yalnızca % 25'ine rağmen trafikle ilgili tüm ölümlerin neredeyse yarısının karanlıkta meydana geldiği belirtiliyor bu da gece sürüşünde farların kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Trenler ve uçaklar gibi diğer araçların farlara sahip olması gerekir. Bisiklet farları genellikle bisikletlerde kullanılır ve bazı zorunlu alanlarında far kullanmak gereklidir. Bir pil veya hub dinamo gibi küçük bir enerji kaynağı ile çalıştırılabilirler.

Far Işığı Rengi

Beyaz

Farların hem ECE hem de SAE standartlarına göre genellikle beyaz ışık üretmesi gerekir. Yeni araçların beyaz ışık yayan farlarla donatılmasını gerektirmektedir. Farklı far teknolojileri, farklı karakteristik beyaz ışık türleri üretilir. Beyaz özelliği oldukça geniştir ve sıcak beyazdan (kahverengi-turuncu-kehribar-sarı dökümlü) soğuk beyaza (mavi-mor tonlu) geniş bir renk yelpazesine izin verir.

Sarı

 Önceki ECE düzenlemeleri sarı ışığa izin veriyordu. İngiltere'de 1968'de halojen olmayan lambalar kullanılarak yapılan bir araştırma deneyi, sarı farlarda görme keskinliğinin eşit yoğunluktaki beyaz farlara göre yaklaşık% 3 daha iyi olduğunu buldu. 1976'da Hollanda'da yapılan araştırma, sarı ve beyaz farların trafik güvenliği açısından eşdeğer olduğu sonucuna varmıştır, ancak sarı ışık beyaz ışığa göre daha az rahatsızlık verici parlamaya neden olmuştur.Araştırmacılar, halojen filaman lambaların, sarı bir filtre tarafından bloke edilen mavi ışığın yalnızca küçük bir miktarını yaydığını dolayısıyla bu tür filtrasyonun ışık çıkışının özelliklerinde yalnızca küçük bir fark yarattığını not eder ve farların metal halojenür (HID) ampuller gibi daha yeni tür kaynaklar, filtreleme yoluyla, halojen olanlardan daha fazla ışık çıkışına sahipken, görsel olarak daha az dikkat dağıtıcı ışık verebilir.

 Modern farlar çiftler halinde elektrik ile çalıştırılır. Birden fazla çift-tek huzmeli lamba veya çift-çift huzmeli lamba veya tek huzmeli ve çift huzmeli lambaların bir karışımı tarafından üretilebilen bir kısa ve bir uzun huzme üretmek için bir far sistemi gereklidir.

Uzun huzmeler, ışığın çoğunu dümdüz ileri verir ve görüş mesafesini en üst düzeye çıkarır, ancak yolda diğer araçlar varken güvenli kullanım için çok fazla parlama üretir. Yukarı doğru ışık için özel bir kontrol olmadığından, uzun huzmeler su damlacıklarının geriye doğru yansıması nedeniyle sis, yağmur ve kardan da geri göz kamaşmasına neden olur.

Düşük huzmeler, yukarı doğru ışık üzerinde daha sıkı bir kontrole sahiptir ve aşırı parlama veya geri göz kamaşması olmadan ileri görüş sağlamak için ışığın çoğunu aşağıya ve sağa (trafiğin sağlandığı ülkelerde) veya sola (trafiğin yoğun olduğu ülkelerde) yönlendirir.

Kısa Işık

 Kısa huzmeli farlar, parlamayı kontrol etmek için diğer yol kullanıcılarının gözlerine yönlendirilen ışık sınırlarıyla birlikte ileri ve yanal aydınlatma sağlamak üzere tasarlanmış bir ışık dağılımı sağlar. Bu ışın, karşıdan gelen veya geçilen başka araçlar önünüzde olduğunda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Filaman farlar ve yüksek yoğunluklu deşarjlı farlar için uluslararası ECE Yönetmelikleri, öndeki veya karşıdan gelen arabaların sürücülerinin gözlerine önemli miktarda ışık saçılmasını önleyen keskin, asimetrik kesikli bir huzmeyi belirtir.

Uzun Işık

Uzun huzme farlar, diğer yol kullanıcılarının gözlerine yöneltilen özel bir ışık kontrolü olmaksızın parlak, merkez ağırlıklı bir ışık dağılımı sağlar. Bu nedenle, ürettikleri parıltı diğer sürücülerin gözünü kamaştıracağından, yalnızca yolda yalnızken kullanıma uygundurlar.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?