Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 0 Ürün
 

MARŞ MOTORU NEDİR ?

Marş motoru, motoru çalıştırmak için döndüren veya "kranklayan" bir elektrik motorudur. Güçlü bir doğru akım elektrik motoru ve motora bağlı marş solenoidinden oluşur.

Başlangıç ​​Motoru

Çoğu arabada, bir marş motoru motora veya şanzımana cıvatalanmıştır. Marş motoru, aracın ana 12 voltluk aküsünden güç alır. Motoru döndürmek için marş motoru çok yüksek bir elektrik akımına ihtiyaç duyar, bu da bataryanın yeterli güce sahip olması gerektiği anlamına gelir. Akü boşalırsa, arabadaki ışıklar yanabilir ancak marş motorunu döndürmek için yeterli güç olmayacaktır.

Kötü bir marş motorunun belirtileri nelerdir:

·         Aküsü tam dolu bir arabayı çalıştırırken, tek bir tıklama olur veya hiçbir şey olmaz.

·         Marş motoru kontrol terminalinde 12 Voltluk bir güç olmasına rağmen marş motoru çalışmıyor.

·         Diğer bir belirti, marş motorunun çalıştığı, ancak motoru ters çeviremediği zamandır. Çoğu zaman bu, arabayı çalıştırırken yüksek bir çığlık sesine neden olabilir. Elbette bu, esnek plakanın veya volanın çember dişlisi üzerindeki hasarlı dişlerden de kaynaklanabilir.

Başlangıç Sistemi Nasıl Çalışır ?

 Kontak anahtarını START konumuna çevirdiğinizde veya START düğmesine bastığınızda, şanzıman Park veya Boşta ise, akü voltajı marş kontrol devresinden geçer ve marş solenoidini etkinleştirir. Marş solenoidi marş motoruna güç sağlar. Aynı zamanda, marş solenoidi, marş dişlisini motor volanına kenetlemek için ileri iter. Volan, motor krank miline takılıdır. Marş motoru dönerek motor krank milini döndürerek motorun çalışmasını sağlar. Düğmeyle çalıştırılan araçlarda, sistem, motor çalışmaya başlar başlamaz marş motorunu devreden çıkarır.

Marş SolenoidiNedir ?

Tipik bir marş solenoidinde, marş kontrol kablosu için bir küçük konektör ve iki büyük terminal bulunur: biri pozitif akü kablosu ve diğeri de marş motorunun kendisine güç sağlayan kalın teldir.

Marş solenoidi, güçlü bir elektrik rölesi olarak çalışır. Etkinleştirildiğinde, kontrol terminali yoluyla, solenoid yüksek akım elektrik devresini kapatır ve pil gücünü marş motoruna gönderir. Aynı zamanda, marş solenoidi, motor esnek plakasının veya volanın halka dişlisine geçmek için marş dişlisini ileri iter.

Akü Kabloları

Bahsettiğimiz gibi, marş motoru, motoru döndürmek için çok yüksek bir elektrik akımına ihtiyaç duyar, bu yüzden aküye kalın kablolarla bağlanır. Negatif kablo, akü terminalini marş motorunun yakınındaki motor silindir bloğuna veya şanzımana bağlar. Pozitif kablo, akü terminalini marş motoru solenoidine bağlar. Çoğu zaman, akü kablolarından birinde kötü bir bağlantı marş motorunun çalışmamasına neden olabilir.

Nötr Güvenlik Anahtarı Nedir ?

Güvenlik nedenlerinden ötürü, marş motoru yalnızca otomatik şanzıman Park veya Nötr konumundayken çalıştırılabilir; veya aracın manuel şanzımanı varsa, debriyaj pedalına basıldığında. Düz şanzımanlı araçlarda debriyaj pedalı şalteri, basıldığında marş motoru devresini tamamlar. Otomatik şanzımanlı araçlarda, şanzıman menzil anahtarı marş motorunun yalnızca şanzıman Park veya Nötr konumdayken çalışmasına izin verir.

Şanzıman menzil şalterinin görevi, araç bilgisayarınaşanzımanın hangi viteste olduğunu söylemektir. Aracınızın ön panelinde bir vites göstergesi varsa, bir şanzıman menzil göstergesinin çalışmadığını görebilirsiniz.

En yaygın sorun, şanzımanı "Park" konumuna kaydırdığınızda ve "P" harfinin ön panelde görünmemesidir. Bu, araç bilgisayarının şanzımanın "Park" konumunda olduğunu bilmediği ve marş motorunun çalışmasına izin vermeyeceği anlamına gelir. Bu sorunun belirtisi, aracın Nötr konumunda çalışıp "Park" modunda başlamamasıdır.

Bu soruna genellikle aşınmış veya sıkışmış bir kablo veya kablo kolu neden olur. Paslanma kablo hareketini kısıtlar ve anahtarın düzgün çalışmasını engeller. Çözüm, kablo bağlantı noktasını yağlamak ve gerekirse paslanmış parçaları değiştirmektir. İletim aralığı anahtar konumunun da yeniden ayarlanması gerekebilir.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?