Kategoriler
Markalar
Fiyat Aralığı
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 6031 Ürün
 

MOTOR CONTASI NEDİR ?

Bir motor contası, içten yanmalı bir motorda motor bloğu ile silindir kafası / kafaları arasında bulunan bir contadır.

Motor Contasının İşlevi Nedir ?

 Motor contasının amacı, maksimum sıkıştırmayı sağlamak ve silindirlere soğutma sıvısı veya motor yağı sızmasını önlemek için silindirleri kapatmaktır. Bu nedenle, herhangi bir motordaki en kritik sızdırmazlık uygulamasıdır ve yanma odasının bir parçası olarak, diğer yanma odası bileşenleri ile aynı güç gereksinimlerini paylaşır.

Normal içten yanmalı motor, su soğutmalı dört zamanlı benzinli bir tasarımdır. Üç çalışma sıvısı devresi kullanır:

·         Yanıcı hava / yakıt karışımı

·         Genellikle glikol karışımlı su bazlı soğutma sıvısı

·         Yağlama için motor yağı

 Bunların hepsi hayati öneme sahiptir, ancak hiçbir zaman birbirine karışmasına izin verilmemelidir. Silindirin sızdırmazlığının yanı sıra, motor contası ayrıca başlık ve blok arasındaki su ve yağ kanallarını da sızdırmaz hale getirir. Aralarındaki herhangi bir bağlantı, motor arızasına veya yanan yağ gibi önemli sorunlara neden olacaktır. Mavi egzoz dumanı, yağın yanmasının göstergesi olabilir. Beyaz egzoz dumanı, bir başka motor contası aşınması belirtisi olan soğutucunun yanmasının bir göstergesidir.

Motor Contasının Türleri Nelerdir ?

Çok Katmanlı Çelik (MLS): Modern motorların çoğu MLS contalarla üretilir. Bunlar, elastomer ile serpiştirilmiş iki ila beş ince çelik katmanından oluşur. Temas yüzeyleri genellikle Viton gibi motor bloğu ve silindir kafasına yapışan kauçuk benzeri bir kaplama ile kaplanırken, iç tabakalar esneklik için optimize edilmiştir.

Katı Bakır: Katı bir bakır levha ve tipik olarak O-ring olarak adlandırılan ve bakırın ısırılması için silindirin çevresine bir tel parçası yerleştiren özel işleme gerektirir. Bu yapıldığında bakır contalar oldukça dayanıklıdır.

Kompozit: Yeni tasarımlara göre patlamaya daha yatkın olan eski bir tasarım. Kompozit contalar geleneksel olarak asbest veya grafitten yapılır, ancak sağlık sorunları nedeniyle asbestli contalar giderek daha nadir hale gelmektedir.

Elastomerik: Yağ ve soğutma sıvısı geçişlerini kapatmak için yerinde kalıplanmış silikon kauçuk boncuklara sahip çelik bir çekirdek plaka kullanır. Delikler, daha geleneksel bir şekilde haddelenmiş çelik ateş halkaları ile kapatılır.

O-ring: Bu contalar tipik olarak çelik veya bakırdan yapılır. Yeniden kullanılabilirler ve doğru hazırlanmış düz yüzeyler arasında kullanılırlarsa, diğer conta türlerine göre çok daha düşük yüzey alanlarından dolayı en yüksek sıkıştırma basıncını sağlarlar.

Conta Arızaları Nelerdir ?

 Bazen, silindirdeki sıkıştırma, motor contasında bir sızıntıya neden olur ve contanın değiştirilmesi gerekir veya ciddi hasar meydana gelebilir. Bu sorun, demir silindir kafaları yerine alüminyum kullanılmasıyla daha da kötüleşti. Demirden daha hafif olmasına karşın, alüminyum çok daha büyük bir termal genleşme oranına sahiptir ve bu da, motor contasına çok daha fazla gerilim uygulanmasına neden olur. Motor üreticileri buna, motor contasının yüzeyine teflon gibi yapışmaz bir kaplama ekleyerek çözüm buldular.

 Motor contası arızalanırsa, sıkıştırma kaybından, egzoz gazlarının soğutma sistemine zorlanmasına, motorun aşırı ısınmasına ve motor nedeniyle artan motor aşınmasına yol açan çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Soğutma sıvısı silindirlere sızarak egzozun buhar vermesine ve katalitik konvertörün hasar görmesine neden olabilir. Çok büyük miktarda soğutma sıvısı bunu yaparsa, hidrolock meydana gelebilir ve motorda büyük hasarlara neden olabilir. Bazen, bir motor contasına üflendiğinde olabilecek tek şey, egzoz borusundan çıkan aşırı buhardır.

 Yine de tüm soğutma sıvısı gidene ve motor aşırı ısınana kadar motor normal şekilde hareket edebilir ve gidebilir. Diğer durumlarda, sıkıştırma conta arasındaki küçük boşluklara sızar ve ya silindir kafası ya da motor bloğu, daha sonra motor kapatıldığında salınan havayı tutar. Hava daha sonra soğutucuya kaçar ve hava cepleri oluşturur. Bazen bu hava cepleri motorun soğutma suyu termostatına sıkışarak motorun kapalı kalmasına ve aşırı ısınmaya neden olarak conta ile motor arasında daha da fazla boşluk oluşmasına neden olabilir. Hava cepleri ayrıca motorun soğutucuyu taşma veya genleşme deposuna atmasına neden olarak motorun soğuk kalması için sahip olduğu soğutma sıvısı miktarını azaltabilir.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?