Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 1384 Ürün
 

DEBRİYAJ SİSTEMİ NEDİR ?

Debriyaj, manuel şanzımanın bir parçasıdır. Debriyaj, motordan gelen tüm gücü bir aracın şanzımanına aktaran mekanik cihazdır. Düzgün çalışan bir debriyaj olmadan, güç aktarımı ve vites değiştirme çok zor olurdu. Debriyaj, motor volanı ile şanzıman arasında bulunur. Dış kirleticilerden korumak için genellikle çan muhafazasının içine yerleştirilir. Çok daha eski araçlar, tamamen açık bir tasarıma sahipti.

Debriyaj, iki dönen şafta sahip cihazlarda kullanışlıdır. Bu cihazlarda, şaftlardan biri tipik olarak bir motor veya kasnak tarafından tahrik edilir ve diğer şaft başka bir cihazı çalıştırır. Örneğin bir matkapta, bir mil bir motor tarafından tahrik edilir ve diğeri bir matkap aynasını çalıştırır. Debriyaj, iki şaftı birbirine bağlar, böylece ya birbirine kilitlenebilir ve aynı hızda dönebilir ya da ayrılabilir ve farklı hızlarda dönebilir.

Debriyaj Sistemi Nasıl Çalışır ?

Bu sistemin ilk bölümü çarkta başlar. Volana, iki parça arasında kavrama-sürtünme diski olan baskı plakası bağlanır. Baskı plakasının dış tarafında debriyaj kontrol ünitesi veya salma yatağı olacaktır. Atma yatağı, bir debriyaj çatalı kullanılarak hareket ettirilir. Debriyaj çatalı bir yardımcı silindir tarafından çalıştırılır ve yardımcı silindir, sonuçta debriyaj pedalı tarafından kontrol edilen ana silindir tarafından kontrol edilir. Bir debriyajın varsayılan durumu devreye girmiştir.

Debriyaj Sisteminin Parçaları Nelerdir ?

Baskı Plakası: Baskı plakası grubu, kapak damgasını volana bağlayan cıvatalar aracılığıyla volana sabitlenir. Bağlantı sırasında, baskı plakası grubu disk grubunu volana doğru sıkıştırarak motor gücünü şanzımana iletir. Ayrılma sırasında, baskı plakası diski volana artık kenetlemediğinde güç akışı kesilir. Bunun yerine, baskı plakası volandan uzağa kalkar ve diskin volandan ayrılması için yeterince büyük bir boşluk yaratarak sürücünün vites değiştirmesini sağlar.

Debriyaj Diski: Disk grubu, baskı plakası grubu ile volan arasına giriş miline monte edilir. Takma sırasında, disk giriş mili üzerinde öne doğru kayar ve volan ile baskı plakası grubu arasında sağlam bir şekilde kenetlenir veya "takılır". Ayrılma sırasında disk artık takılı değildir. Baskı plakası grubu ve volan dönmeye devam etse de, giriş mili ve disk artık motor tarafından döndürülmez.

Pilot Burçlar: Pilot yatakları ve burçlar, volan ve baskı plakası tertibatı giriş mili ve disk tertibatından farklı hızlarda döndüğünde, pilot yatak döndüğünde, geçme ve ayrılma sırasında şanzıman giriş mili için bir kılavuz ve yatak görevi görür.

Atma Yatağı: Serbest bırakma yatakları, debriyaj sistemini ayıran baskı plakası kollarını ileri doğru dönecek ve sıkıştıracak şekilde tasarlanmıştır. Ayırma yataklarının tümü aynı temel işlev için tasarlanmış olsa da, birçok şekil ve boyutta gelirler çünkü çeşitli çalıştırma sistemleri ile birlikte çalışmak zorundadırlar.

Bir Debriyaj Nasıl Devreye Girer Ve Nasıl Serbest Kalır ?

Debriyaj pedalına basıldığında, atma yatağını diyafram yayının ortasına doğru bastıran bir kablo veya hidrolik piston serbest bırakma çatalına bastırır. Diyafram yayının ortası içeri itildiğinde, yayın dışına yakın bir dizi pim, yayın baskı plakasını debriyaj diskinden çekmesine neden olur. Bu, debriyajı dönen motordan ayırır.

Ayağınız pedaldan çekildiğinde, yaylar baskı plakasını debriyaj diskine doğru iter ve bu da volana bastırır. Bu, motoru şanzıman giriş miline kilitleyerek aynı hızda dönmelerine neden olur.

Debriyajın tutabileceği kuvvet miktarı, debriyaj plakası ile volan arasındaki sürtünmeye ve yayın baskı plakasına ne kadar kuvvet uyguladığına bağlıdır. Debriyajdaki sürtünme kuvveti, tıpkı frenlerin sürtünme sistemindeki gibi bloklar gibi çalışır, tek fark, yay bloğu yere bastırmak yerine kavrama plakasına bastırır.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?