Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 528 Ürün
Volant Komple
Marka :  
Volant Komple
1,300.00 TL
Sepete Ekle
Tükendi
KILOMETRE TELI (PEUGEOT : 405 93-)
Tükendi
---VITES TELI (TOYOTA : COROLLA IM)
Tükendi
---VITES TELI (TOYOTA : COROLLA 98-)
Tükendi
---VITES TELI (TOYOTA : COROLLA 98-)
 

DİFERANSİYEL NEDİR ?

Diferansiyel, motor torkunu ikiye bölen ve her çıktının farklı bir hızda dönmesine izin veren bir cihazdır. Bir şaftın dönme hızının diğerlerinin hızlarının ortalaması veya bu ortalamanın sabit bir katı olması özelliğine sahip üç şaftlı bir dişli sistemidir.

Diferansiyelin İşlevi Nedir ?

Diferansiyel, tüm modern otomobillerde ve kamyonlarda ve ayrıca birçok dört tekerlekten çekişli araçlarda bulunur. Bu dört tekerlekten çekişli araçlar, her bir tahrik tekerleği seti arasında bir diferansiyele ihtiyaç duyar ve ön ve arka tekerlekler arasında da bir diferansiyel gerekir çünkü ön tekerlekler, arka tekerleklerden farklı bir mesafe kat eder.

Yarı zamanlı dört tekerlekten çekişli sistemlerde ön ve arka tekerlekler arasında bir fark yoktur; bunun yerine, ön ve arka tekerleklerin aynı ortalama hızda dönmesi için birbirlerine kilitlenirler. Bu nedenle, dört tekerlekten çekiş sistemi devreye girdiğinde bu araçların betonu açması zordur.

Otomobillerde ve diğer tekerlekli araçlarda diferansiyel, bir dönüş sırasında dış tahrik tekerleğinin iç tahrik tekerleğinden daha hızlı dönmesine izin verir. Bu, araç döndüğünde ve dönüş eğrisinin dışında hareket eden tekerleğin diğerinden daha uzağa ve daha hızlı yuvarlanmasına neden olduğunda gereklidir. İki tahrik tekerleğinin dönme hızının ortalaması, tahrik milinin giriş dönüş hızına eşittir. Bir tekerleğin hızındaki artış, diğerinin hızındaki azalma ile dengelenir.

Bu şekilde kullanıldığında, bir diferansiyel, uzunlamasına giriş kardan milini pinyona bağlar ve bu da diferansiyelin enine halka dişlisini tahrik eder. Bu aynı zamanda genellikle redüksiyon dişlisi olarak da çalışır. Arkadan çekişli araçlarda diferansiyel, bir aks muhafazası içindeki yarım şaftlara veya arka tahrik tekerleklerine bağlanan tahrik şaftlarına bağlanabilir. Önden çekişli araçlar, motor krank miline ve dişli kutusu millerine enine sahip olma eğilimindedir ve dişli kutusunun karşı şaftının ucundaki pinyon ve diferansiyel, dişli kutusu ile aynı mahfaza içinde bulunur. Her bir tekerleğe ayrı ayrı tahrik mili vardır.

Bir diferansiyel, iki tahrik tekerleğine bağlanan bir giriş ve iki çıkıştan oluşur; ancak tahrik tekerleklerinin dönüşleri, karayoluna olan bağlantıları ile birbirine bağlanır. Normal şartlar altında, küçük lastik kayması ile, iki tahrik tekerleğinin hızlarının oranı, iki tekerleğin etrafında döndüğü yolların yarıçaplarının oranı ile tanımlanır ve bu da, sırayla tekerleklerin iz genişliği ile belirlenir.

ŞANZIMAN NEDİR ?

Şanızman, gücün kontrollü bir şekilde uygulanmasını sağlayan güç iletim sistemindeki bir makinedir. Genellikle 5 vitesli şanzıman terimi, basitçe, dönen bir güç kaynağından başka bir cihaza hız ve tork dönüşümleri sağlamak için dişlileri ve dişli takımlarını kullanan dişli kutusunu ifade eder.

Şanzımanın İşlevi Nedir ?

En yaygın kullanım, şanzımanın içten yanmalı motorun çıkışını tahrik tekerleklerine uyarladığı motorlu taşıtlarda kullanılır. Bu tür motorların, çalıştırma, durdurma ve daha yavaş seyir için uygun olmayan nispeten yüksek bir dönüş hızında çalışması gerekir. Şanzıman, yüksek motor devrini daha yavaş tekerlek hızına düşürerek işlemdeki torku artırır. Şanzımanlar ayrıca pedallı bisikletlerde, sabit makinelerde ve farklı dönüş hızlarının ve torklarının uyarlandığı yerlerde kullanılır.

Çoğu zaman, bir şanzımanın, hız değiştikçe bunlar arasında geçiş yapma yeteneği ile birden fazla dişli oranı vardır. Bu geçiş manuel veya otomatik olarak yapılabilir. Yönlü kontrol de sağlanabilir. Motor çıkışının hızını ve torkunu basitçe değiştiren tek oranlı aktarımlar da mevcuttur.

Motorlu taşıtlarda, şanzıman, kısmen içten yanmalı motorlar belirli bir hızın altında çalışamadığından, genellikle bir volan veya debriyaj veya sıvı kuplajı yoluyla motor krank miline bağlanır. Şanzımanın çıkışı, tahrik mili vasıtasıyla tekerlekleri hareket ettiren bir veya daha fazla diferansiyele aktarılır. Bir diferansiyel aynı zamanda dişli redüksiyonu sağlayabilirken, birincil amacı, bir aksın her iki ucundaki tekerleklerin, dönüş yönünü değiştirirken farklı hızlarda dönmesine izin vermektir.

Geleneksel dişli / kayış transmisyonları, hız / tork adaptasyonu için tek mekanizma değildir. Alternatif mekanizmalar arasında tork dönüştürücüleri ve güç dönüşümü bulunur. Hibritkonfigürasyonlar da mevcuttur. Otomatik şanzımanlar, hıza ve gaz kelebeği girişine yanıt olarak sıvı basınçlarını kullanarak vites değiştirmek için bir valf gövdesi kullanır.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?