Kategoriler
Markalar
Ürün Özellikleri
RENAULT MAIS
PEUGEOT
GM OPEL
CITROEN
Fiyat Aralığı
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 10275 Ürün
Tükendi
Tükendi
Tükendi
Tükendi
Tükendi

 Fren sistemi, bir aracın en önemli güvenlik öğesidir ve kazaları önlemek için nasıl çalıştığını ve nasıl korunacağını bilmek önemlidir. Otomobil fren sisteminizin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak hızlı bir kılavuzumuz ve frenleriniz için bazı araç bakım ipuçlarımız var.


ARACINIZIN FREN SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?


Otomobillerin dört tekerleğinde de hidrolik sistemle çalışan frenler bulunur. Frenler ya disk tipi ya da tambur tipidir. Çoğu otomobilin dört tekerlekli disk frenleri vardır - bazılarında ön tekerlekler için diskler ve arka için kampanalar vardır. Bir arabanın ileri momentumunu durdurmanın aslan payı ön frenlere bağlı olduğundan, daha etkili disk frenler ön tekerleklere yerleştirilir; daha ucuz tambur kurulumu, bir arabanın hareketini durdurmada yeterli, ancak daha uygun maliyetli yardım sağlar. Araba fren sistemi birkaç şekilde çalışır:

  1. Ayağınız fren pedalına basar ve bacağınızın oluşturduğu kuvvet mekanik kaldıraçla birkaç kez güçlendirilir. Daha sonra, fren servosunun hareketiyle daha da güçlendirilir.
  2. Bir piston, silindire hareket eder ve hidrolik sıvıyı uçtan sıkıştırır.
  3. Hidrolik fren sıvısı, bir fren hortumu ağı içindeki tüm fren sistemi etrafında zorlanır.
  4. Basınç, dört frene de eşit olarak iletilir.
  5. Kuvvet, fren balataları ile disk fren rotorları arasında sürtünme yaratır ve bu da aracınızı durdurur.


OTOMOBİL FREN SİSTEMİNİZİN BAKIMI NASIL YAPILIR?


Araba bakımını yapmanız, arabanızı yalnızca bir şeyler ters gittiğinde tamirciye ya da servise götürmek yerine tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bir kaza ile karşılaşmadan önce dikkatli olunmalıdır. Aracınız yıllık bakım kontrolünden geçtiğinde, frenleriniz de yola uygunluk açısından gözden geçirilir. 

İşte size yardımcı olmak için arabanızın fren sistemini korumaya yönelik bazı adımlar;

  • Fren hidroliği seviyelerini izleyin ve üç ayda bir kontrol edin. Fren sıvısı iki yılda bir veya her 40.000 ila 80.000 km aralığında bir değiştirilmelidir.
  • Sürüş tarzınıza ve çevre koşullarına bağlı olarak gerektiğinde fren diskleri değiştirilmelidir. Normal bir araba için fren disklerinizi benzer aralıklarla değiştirin. Spor otomobil frenleri 30.000 km  sonra değiştirilmelidir.
  • Mükemmel çalışır durumda olduklarından emin olmak için fren balatalarınızı ve rotorlarınızı kontrol ettirin. Fren çok aşınmışsa, fren balatasını değiştirme zamanı gelmiştir.E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?