Kategoriler
Markalar
Ürün Özellikleri
Castrol
Fiyat Aralığı
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 2479 Ürün
Tükendi
Tükendi

 Otomobil Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?


Aracınızdaki ısıtma sistemi, dışarıdaki sıcaklıklar soğuk, ıslak ve/veya rüzgarlı iken sizi sıcak tutmak için tasarlanmıştır. Aracın motor soğutma sistemi doğrudan ısıtma sistemine bağlıdır. Isıtma sisteminiz düzgün çalışmıyorsa, kontrol edilmesi önemlidir, çünkü motor soğutma sisteminiz de düzgün çalışmayabilir ve aşırı ısınmış bir motor, motor hasarına neden olabilir.

Isıtma sisteminde birkaç temel bileşen vardır; ısıtıcı çekirdeği, fan motoru/fan, ısıtıcı hortumları, ısıtıcı kontrol vanası ve kabin içindeki HVAC (ısıtma, havalandırma, klima) kontrol paneli/montajı. Isıtma sistemi ile etkileşime giren soğutma sistemi bileşenleri soğutucu, termostat, radyatör ve su pompasıdır. Isıtıcı çekirdeği, aracın soğutma sisteminde de kullanılır.

Motor çalışması tarafından oluşturulan ısı birikir ve gitmek için bir yere ihtiyaç duyar. Bu ısının çoğu egzoz sisteminden yönlendirilir. Kalan biriken ısı, soğutma sıvısına aktarılan motor dökümünde kalır. Araç çalışma sıcaklığına ulaştığında, termostat açılır ve soğutma sisteminden gelen soğutucunun motor geçitleri boyunca dolaşmasına izin verir, ısıyı motordan uzaklaştırır, radyatöre gönderir ve bu ısı aracın kabinine dağıtan ısıtıcı çekirdeğine dolaşır. Isıtıcı kontrolleri ve fan fanı, kabin içine ne kadar ısı geldiğini ve fan motorunun/fanın Hızı ile hangi hızda kontrol etmek için araçtaki yolcular tarafından çalıştırılır.

Isıtıcı çekirdeği, bir ısı eşanjörü görevi gören küçük bir radyatör gibidir. Genellikle yolcu üzerindeki güvenlik duvarının yanındaki gösterge panelinin veya HVAC muhafazasının altına monte edilir
aracın yanında. Bu bileşen, soğutucunun çekirdekten akmasına izin vermek için bir giriş ve çıkışa sahiptir. Fan motoru, ısıtıcı çekirdeğinden ve aracınızın içindeki yolcu bölmesine hava üfler. Isıtıcı kontrol vanası, sıcak motor soğutma sıvısının ısıtıcı çekirdeğinden akışını kontrol eden cihazdır. Bu akışı düzenlemek için genellikle ısıtıcı hortumlarından birinde bulunur. Bu nedenle, bu valf, araç kabini sakinleri tarafından kontrol edilen ısıtıcı kontrolleri tarafından çağrıldığı gibi, ısıtıcının kabin çıkışını kontrol etmeye yardımcı olur.

 

 Otomobil Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?


Otomobillerde iki tip soğutma sistemi vardır: biri sıvı ile soğutulur, diğeri hava ile soğutulur. Hava soğutmalı motorlar neredeyse geçmişte kaldı ve eski Volkswagen Beetles'ınyanı sıra Chevy Corvair'in ticari markasıydı.

Yeni motosikletler hava soğutması kullanır, ancak otomobillerde motoru hava ile soğutmak çok nadirdir. Sonuç olarak, Bu makalenin geri kalanı için sadece sıvı soğutma sistemleri ile ilgileneceğiz.

Bir sıvı soğutma sistemi, sıvıyı motor bloğundaki pasajlardan sürekli olarak geçirerek çalışır. Su pompası ile çalışan soğutma sıvısı motor bloğundan itilir. Çözeltiler bu geçitlerden geçerken, motordan gelen ısıyı emer.

Motordan ayrıldıktan sonra, bu ısıtılmış sıvı, aracın ızgarasına giren hava akımı tarafından soğutulduğu radyatöre gider. Sıvı, radyatörden geçerken soğuyacak ve daha fazla motor ısısını almak ve uzaklaştırmak için tekrar motora geri dönecektir

Motor ve radyatör arasında bir termostat var. Termostat, sıcaklığa bağlı olarak sıvıya ne olduğunu düzenler. Sıvının sıcaklığı belirli bir seviyenin altına düşerse, çözelti radyatörü atlar ve bunun yerine motor bloğuna geri yönlendirilir.

Soğutucu, belirli bir sıcaklığa ulaşana kadar dolaşmaya devam edecek ve termostat üzerindeki valfi açacak ve soğutulacak radyatörden bir kez daha geçmesine izin verecektir.

Motorun aşırı ısısı nedeniyle, soğutucunun kaynama noktasına ulaşması kolay olacak gibi görünüyor. Bununla birlikte, sistem böyle bir olayı önlemek için basınç altındadır. Sistem basınçlandırıldığında, soğutucunun bir kaynama noktasına ulaşmasını çok daha zorlaştırır.

Bununla birlikte, bazen basınç artar ve bir hortum veya conta üflemeden önce serbest bırakılması gerekir. Radyatör kapağı aşırı basınç ve sıvıyı serbest bırakır ve bir yedek tankta saklar. Rezerv tankındaki sıvı kabul edilebilir bir sıcaklığa soğuduktan sonra, bir kez daha sirküle edilmek üzere soğutma sistemine geri döner.

Antifriz, soğutma sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Etilen glikolden oluşan antifriz, sıfırın altında onlarca derece sıcaklığa dayanabilirken, aynı zamanda kaynatmadan 250 dereceyi aşan motor sıcaklıklarına dayanabilir.

Çoğu iklim için, %50 antifriz ve %50 su karışımı, soğutma sıvısı için en iyi karışımdır. Sıcaklıklar sıfırın çok altındaysa, %75 antifriz ve %25 su karışımı en iyisidir, ancak bu konsantrasyon yüzdesi norm değil istisnadır.

Antifrizin hem hayvanlar hem de insanlar için oldukça zehirli olduğunu not etmek de önemlidir. Hayvanlardan uzak tutmak çok önemlidir, çünkü sıvının tatlı tadına çekilirler ve kolayca içeceklerdir. Yutulduktan sonra, etilen glikol kalsiyum oksalat kristalleri oluşturur, bu da böbrek yetmezliğine ve ardından ölüme neden olabilir.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?