Kategoriler
Markalar
Ürün Özellikleri
RENAULT MAIS
PEUGEOT
OPAR - FİAT
MARELLI
Fiyat Aralığı
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 11634 Ürün
Tükendi
ENJEKTÖR (TAKIM) CLIO, KANGOO 1.5 DCI
Tükendi
Tükendi

 Arabanızın Motoru Nasıl Çalışır?


Çoğu insan için araba, onları A noktasından B noktasına götüren yakıtla doldurdukları bir şeydir. Ama hiç durup düşündünüz mü? Bunu nasıl yapıyor ? Onu hareket ettiren nedir? Bir motor tam olarak nasıl çalışır?


Spesifik olarak, bir içten yanmalı motor, enerjiyi, yanan benzinin ısısından mekanik işe veya torka dönüştüren bir ısı motorudur. Bu tork, arabayı hareket ettirmek için tekerleklere uygulanır. 

Motorlar, silindir adı verilen metal borular içinde yukarı ve aşağı hareket eden pistonlara sahiptir. Bisiklet sürdüğünüzü hayal edin; Pedalları çevirmek için bacaklarınız yukarı ve aşağı hareket ettirirsiniz. Pistonlar da çubuklar aracılığıyla bir krank miline bağlanır ve motorun krank milini döndürmek için yukarı ve aşağı hareket ederler, tıpkı bacaklarınız bisikletin döndürdüğü gibi - bu da bisikletin tahrik tekerleğini veya arabanın tahrik tekerleklerini çalıştırır. .  Araca bağlı olarak, motorunda tipik olarak iki ila 12 silindir vardır ve her birinde bir piston yukarı ve aşağı hareket eder.


Motor Gücünün Geldiği Yer

Bu pistonları yukarı ve aşağı hareket ettiren şey, yakıtı oksijenle karıştırarak ve karışımı ateşleyerek oluşturulan, her dakika meydana gelen binlerce küçük kontrollü patlamadır. Yakıt her tutuştuğunda yanma veya güç stroku olarak adlandırılır. Bu mini patlamadan kaynaklanan ısı ve genişleyen gazlar pistonu silindirin içinde aşağı doğru iter.

Günümüzün neredeyse tüm içten yanmalı motorları (basit tutmak için burada benzinli motorlara odaklanacağız) dört zamanlı çeşitlerdendir. Pistonu silindirin üstünden aşağı doğru iten yanma strokunun ötesinde, üç vuruş daha vardır: giriş, sıkıştırma ve egzoz.

Motorların yakıtı yakmak için havaya (yani oksijene) ihtiyacı vardır. Giriş stroku sırasında, pistonun aşağı doğru hareket ederken bir şırınga gibi hareket etmesini sağlamak için valfler açılır ve motorun giriş sistemi yoluyla ortam havasını çeker. Piston strokunun dibine ulaştığında, giriş valfleri kapanır ve emme strokunun tersi yöndeki sıkıştırma stroku için silindiri etkin bir şekilde sızdırmaz hale getirir. Pistonun yukarı doğru hareketi giriş yükünü sıkıştırır.
Dört Zamanlı Bir Motorun Dört Vuruşu

Günümüzün en modern motorlarında, benzin doğrudan sıkıştırma strokunun üst kısmına yakın silindirlere enjekte edilir. (Diğer motorlar, giriş vuruşu sırasında hava ve yakıtı önceden karıştırır.) Her iki durumda da, piston hareketinin tepesine ulaşmadan hemen önce, bu da üst ölü merkez olarak bilinir, bujiler hava ve yakıt karışımını ateşler.

Ortaya çıkan sıcak, yanan gazların genişlemesi, yanma stroku sırasında pistonu ters yönde (aşağı) iter. Bu, tıpkı bir bisikletin pedallarına bastığınız zaman olduğu gibi, arabanızın tekerleklerini döndüren vuruştur. Yanma stroku alt ölü merkeze ulaştığında, egzoz valfleri açılır ve yanma gazlarının motordan dışarı pompalanmasına izin verir (havayı dışarı atan bir şırınga gibi), piston tekrar yükseldiğinde. Egzoz dışarı atıldığında - aracın arkasından çıkmadan önce aracın egzoz sistemi boyunca devam eder - egzoz valfleri üst ölü noktada kapanır ve tüm süreç yeniden başlar.

Çok silindirli bir otomobil motorunda, tek tek silindirlerin döngüleri birbirinden dengelidir ve yanma vuruşlarının aynı anda meydana gelmemesi ve motorun mümkün olduğunca dengeli ve pürüzsüz olması için eşit aralıklarla yerleştirilmiştir.

Ancak tüm motorlar eşit yapılmamıştır. Birçok şekil ve boyutta gelirler. Çoğu otomobil motoru, silindirlerini bir sıralı dört gibi düz bir çizgide düzenler veya iki sıralı silindir sırasını bir V-6 veya bir V-8'de olduğu gibi bir  şekilde birleştirir. Motorlar ayrıca, motor silindirlerinin birleşik hacmi olan boyutlarına veya yer değiştirmelerine göre sınıflandırılır.


Farklı Motor Türleri

Elbette piyasadaki içten yanmalı motorlar arasında istisnalar ve küçük farklılıklar var. Örneğin, Atkinson döngüsü motorları, daha verimli ancak daha az güçlü bir motor yapmak için valf zamanlamasını değiştirir. Zorunlu indüksiyon seçenekleri altında gruplanan turboşarj ve süperşarj, motora ek hava pompalayarak mevcut oksijeni ve dolayısıyla yakılabilecek yakıt miktarını artırır - istediğiniz zaman daha fazla güç ve verimlilik sağlar. Dizel motorlar tüm bunları bujiler olmadan yapar. Ancak motor ne olursa olsun, içten yanmalı çeşitlilikte olduğu sürece, nasıl çalıştığının temelleri aynı kalır. 


E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak ister misiniz?